Czym jest łaska? (Efezjan 1,1-2)

1  Paweł, z woli Bożej apostoł Chrystusa Jezusa – do świętych, którzy są w Efezie, i do wiernych w Chrystusie Jezusie: 2  Łaska wam i pokój od Boga Ojca naszego i od Pana Jezusa Chrystusa

Każdy swój list apostoł Paweł zaczyna w ten sam sposób. Najpierw czyni wstęp, a potem wita czytelników życząc im czegoś. Myślę, że przedmiot jego życzeń  musi być ważny, ponieważ w każdym liście wyraża on te same pragnienia. Nie sądzę, aby apostoł Paweł czynił to tylko ze zwykłej ludzkiej uprzejmości.

Na wstępie życzy czytelnikom łaski. Pojęcie to w Biblii ma tak kluczowe znaczenie, że chciałabym się nad nim trochę zatrzymać. Greckie słowo, którego Paweł tu używa, to charis. Ma ono kilka znaczeń: (a) coś, co sprawia przyjemność lub wprawia w zachwyt, (b) życzliwość, czyli przyjazne nastawienie, które prowadzi do okazywania życzliwości, (c) przychylność, która jest ofiarowana za darmo, d) wdzięczność odbiorcy za tego rodzaju czyny.

Po drugie, Paweł życzy Efezjanom pokoju. W oryginalnej grece słowo to odnosi się do stanu spokoju, harmonii, bezpieczeństwa i dobrobytu.

Któż by tego wszystkiego nie pragnął? Wyobraźcie sobie, jakże bardzo inny byłby świat, gdyby istniało na nim więcej łaski i pokoju! Problem polega na tym, że ludzie szukają ich w niewłaściwych miejscach. Paweł natomiast wyjaśnia, że można je znaleźć tylko w Bogu.

Jezus jest ucieleśnieniem łaski. Pokazuje nam jak Bóg  hojnie obdarza swoją przychylnością, łaską i miłością. Dzięki temu jesteśmy pełni radości i dziękczynienia. Łaska prowadzi do pokoju, wewnętrznego uciszenia serca i poczucia bezpieczeństwa, jak również harmonii w relacjach z innymi i ogólnego dobrobytu.

Nic dziwnego, że Paweł zawsze pragnie tych dóbr dla swoich czytelników! Życzliwość, przychylność, radość, dziękczynienie, dobre samopoczucie, pokój – to recepta na życie, które znalazło swój cel.

W trakcie naszych dalszych rozważań listu Pawła będziemy odkrywać jak można obfitować w łaskę i pokój. Czy dołączysz do mnie w tej podróży?

 

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.