Czy będą zwierzęta w niebie?

         Nie chcę, aby zabrzmiało to zbyt rygorystycznie, ale może lepiej będzie ująć to pytanie: “Czy na nowej ziemi będą zwierzęta?” Z tego względu, że wieczności domem tych, którzy pojednali się z Bogiem, nie będzie niebo, jak się powszechnie uważa, ale raczej nowa ziemia (Objawienie 21: 1-3, 2 Piotra 3:13).

       Wracając do naszego pytania: szczerze mówiąc, nie wiemy jak będzie. Mamy jednak pewne przesłanki, dzięki którym możemy się tego domyślać. Niektórzy uważają, że dowody na obecność zwierząt na odnowionej ziemi można znaleźć w Księdze Izajasza w rozdziałach 11 i 65. Oba fragmenty opisują pokojowe współistnienie drapieżnika i potencjalnego łupu, jak w przypadku wilka i jagnięcia czy lamparta i koziołka. Nie można jednak zastosować tych fragmentów jako bezwzględnych dowodów przyszłych dziejów. Pierwszy fragment jest wyraźnym odniesieniem do czasu, kiedy Chrystus będzie rządził na naszej ziemi. Kiedy Jezus powróci, przywróci naszą obecną planetę stanu sprzed upadku stworzenia. Drugi fragment jest również problematyczny ponieważ istnieją różne opinie co do tego, czy odnosi się do ziemskich rządów Chrystusa, czy do nowego nieba i nowej ziemi.

       Rozdział 19 księgi Objawienia jest również wymieniany jako ewentualny dowód na obecność zwierząt w wieczności. Obrazuje Jezusa w niebie, siedzącego na białym koniu. Problem polega na tym, że ten obraz może być symboliczny, więc nie możemy być dogmatyczni odnośnie jednego czy drugiego sposobu interpretacji tych tekstów.

        Podsumowując, chociaż nie wiemy na pewno, możemy przyjąć, że skoro będzie nowa ziemia, będą na niej także zwierzęta. Sądzę, że fragment Izajasza 65 może na to wskazywać. Bóg nie mówi nam wiele na temat tego, jaki będzie nowy świat. Prawdopodobnie chce nas zaskoczyć, ale i tak wszelkie opisy byłyby pewnie wyzwaniem dla naszej wyobraźni.

         Podoba mi się sposób myślenia dr Billy’ego Grahama na ten temat – gdy go zapytano o psy w niebie, odpowiedział: „Bóg zapewni nam w Niebie wszystko, co będzie nam potrzebne do szczęścia. Jeśli zwierzęta będą do tego niezbędne, możecie być pewni, że Bóg sprawi, że będą tam z nami”.

         Jeśli zatem będą zwierzęta, jak sama wierzę, prowadzi to do kolejnego pytania: skąd się tam wezmą? Biblia milczy na ten temat, więc każda odpowiedź będzie czystą spekulacją. Mogą być tylko dwie możliwości: albo Bóg stworzy nowe zwierzęta, albo w jakiś sposób przeniesie je z tej planety na nową ziemię. Każdy właściciel zwierzaka domowego ma nadzieję na ten drugi wariant. Oczywiście również i ja. Tak bardzo chciałabym znów bawić się w aportowanie z suczką Lady z czasów mojego dzieciństwa.

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.