Czy Bóg ma wzgląd na ekologię?

Sposób traktowania przez ludzi Ziemi od wielu lat stanowi gorący temat. Globalne ocieplenie, zanieczyszczenie, gatunki zagrożone wyginięciem, zniszczone naturalne siedliska i inne tego typu tematy zawsze trafiają na pierwsze strony gazet. Czy Bogu jest obojętne jak odnosimy się do stworzonego przez Niego pięknego świata? Ostatnio podczas studiowania listów do Efezjan i Kolosan dotarło do mnie bardzo wyraźnie, że Bóg planuje naprawić bałagan, który zrobiliśmy. Istnieje ekologiczny aspekt śmierci Jezusa na krzyżu, o której nigdy wcześniej nie myślałam.

Cofnijmy się jednak najpierw w czasie, do momentu, kiedy Bóg stworzył wszechświat i kiedy wszystko było w doskonałej harmonii. Nie było ani śmierci, ani cierpienia. Wszystkie zwierzęta były roślinożercami, a ludzie byli wegetarianami (Rdz1,29-30). Bunt ludzkości zmienił ten porządek. Jak pisze Paweł w liście do Rzymian, świat stał się podatny na zniszczenie. Posuwa się w swym opisie rzeczywistości do tego, że maluje obraz stworzenia, który wzdycha jak w czasie porodu (Rz 8: 20-22).

Drugim wydarzeniem, które miało duży wpływ na relacje między ludzkością a naturą, była powódź. Bóg pozwolił na jedzenie mięsa dopiero po tym, jak Noe wyszedł z arki. Co więcej, Bóg ogłosił, że odtąd zwierzęta będą się bały ludzi (Rdz 9, 2-3). Jestem pewna, że stało się tak dla ich dobra.

Niezależnie od naszej opinii na temat ekologii, można się zgodzić, że nabałaganiliśmy w naszym świecie! Nie chcę się jednak w tej chwili skupiać na naszych błędach. Zamiast tego przyjrzyjmy się temu, co Bóg uczynił i co ma w planie.

Wiemy, że śmierć Jezusa umożliwiła pojednanie ludzkości z Bogiem. Krzyż miał znacznie większy wpływ, niż często zdajemy sobie z tego sprawę. W Liście do Efezjan 1:10 Paweł ukazuje, że ostatecznym celem jest zorganizowanie wszystkiego razem pod rządami Chrystusa. Paweł wyjaśnia, że “wszystko” odnosi się do całego stworzenia, w tym do zwierząt i przyrody, i do przywrócenia czegoś, co było w przeszłości. Innymi słowy, Bóg zamierza przywrócić cały wszechświat do stanu sprzed momentu, gdy grzech pokazał swoją brzydotę. Doskonała harmonia wszystkich rzeczy, które istniały przed buntem ludzkości zostanie przywrócona.

Przesłanie to pojawia się również w innych fragmentach Pisma. W Liście do Kolosan 1:20 czytamy o pojednaniu przez Chrystusa wszystkich części stworzenia. Rzymian 8: 19-21 wspomina, że świat fizyczny zostanie uwolniony z obecnej niewoli. Klątwa nałożona na stworzenie z powodu grzechu pewnego dnia zostanie zdjęta. Kiedy Jezus powróci, by rządzić na ziemi i naprawi szkody, które wyrządziliśmy naszej planecie.

Dlaczego wspominam o tym wszystkim ? Ponieważ pogłębia to mój podziw dla Boga i zrozumienie krzyża. Ponieważ pokazuje, że Pan nie jest obojętny na trudną sytuację zwierząt i natury. Ponieważ powstrzymuje mnie to od rozpaczliwych myśl nachodzących mnie gdy widzę, jak traktujemy naszą planetę. Przede wszystkim z tego względu, że daje nadzieję na przyszłość.

Na samym końcu Biblii czytamy słowa Jezusa, który zapowiada: “Tak, przyjdę wkrótce”. Odpowiedź Apostoła Jana jest taka sama jak moja: “Amen! Przyjdź, Panie Jezu”.

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.