Czy możemy sobie ufać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak wielu chrześcijańskich przywódców upada? Jak ktoś, kto wydawał się tak silny duchowo mógł się tak niegodnie zachować? Pewnie znalazłoby się wiele powodów, ale sądzę, że zwykle przyczynia się do tego zbytnia pewność siebie.

Nie zamierzam nikogo krytykować. Poruszam ten temat, gdyż wszystkim nam grozi to samo niebezpieczeństwo i o ile nie będziemy ostrożni, każdy z nas może się zachwiać, aczkolwiek w naszym przypadku być może nie będzie to wiadomość dnia.

Problem zaczyna się w momencie, gdy zaczynamy o sobie myśleć, że ​​jesteśmy lepsi niż w rzeczywistości. Na przykład, gdy nas chwalą za rozwój duchowy, albo odnosimy zwycięstwa w walce z grzechem. Możemy wówczas zacząć przeceniać swoją odporność na pokusy. Jeśli nie otrzeźwiejemy, znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Przecież w końcu czujemy się mocni, prawda?

Diabłu dokładnie o to chodzi, abyśmy tak właśnie myśleli. Wie, że to tylko kwestia czasu i upadniemy.

Nie chodzi tutaj tylko o poważne grzechy, jak cudzołóstwo czy oszustwa finansowe, lecz o aspekty codziennego życia. Ostatnio na przykład miałam okazję skonfrontować się ze swoimi słabościami. Odwiedziłam swoją mamę, która nie czuje się najlepiej. Biorąc pod uwagę okoliczności, można by oczekiwać, że będę cały czas cierpliwa i uprzejma, ale tak nie było. Z przykrością stwierdziłam, że przeceniłam własne siły w tej sprawie i nie poprosiłam Boga o pomoc. Kolejnego dnia było mi znacznie łatwiej. Dlaczego? Przestałam na sobie polegać i modliłam się o to, aby móc okazać cierpliwość i empatię.

Jakie mamy więc wyjście? Zacznijmy od tego, aby nie polegać na własnych siłach bez względu na powagę sytuacji. Tylko wtedy, gdy znamy swoje ograniczenia i słabości będziemy prosić Boga o pomoc. Nie powinniśmy polegać na własnych siłach w odniesieniu do walki z grzechem, lecz uznać swoją zależność od Boga w tym zakresie, zarówno w przypadku większych jak też mniejszych problemów.

Apostoł Paweł bardzo dobrze to skomentował w liście do wiernych w Koryncie, którzy zbytnio polegali na swoich umiejętnościach i sile w kontekście rozmaitych pokus: „Jeśli myślisz, że jesteś silny, bądź ostrożny, bo i ty możesz popaść w ten sam grzech” ( 1 Kor 10:12)

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.