Czy podjęcie dezycji ma być podyktowane strachem?

Kończyła mi się umowa najmu mieszkania. Musiałam szukać innego, ale wszystkie te, które oglądałam były albo za drogie, albo brzydkie. Tylko jedno jakoś się kwalifikowało. Mimo wielu wątpliwości zdecydowałam się wynająć – z obawy, że nie znajdę nic lepszego. I to był błąd.

Życie jest pełne decyzji, zarówno tych poważnych jak mniej poważnych. Gdybyśmy zadali sobie trud przeanalizowania od czego zależały te miliardy wyborów dokonywanych każdego dnia na całym świecie, pewnie by się okazało, że większość z nich wynikała ze strachu. Czy mamy w ten sposób postępować?

Czytając Biblię napotkamy wiele razy na frazę: „Nie bój się”. Strach to stan, który nam często towarzyrzy, i nie ma w tym nic dziwnego – w życiu na każdym kroku napotykamy na zagrożenia. W obliczu niebezpieczeństw instynkt podpowiada nam: „walcz lub uciekaj” ale nigdy nie powinniśmy podejmować decyzji pod wpływem strachu. Jeśli tym się będziemy kierować, odniesiemy porażkę, ponieważ strach zakłóca zdolność prawidłowej oceny. Najczęściej maluje nam zakłamany, koślawy ogląd sytuacji.

Wracając do tematu: co podszepnął mi strach? Zaczęłam myśleć, że nie znajdę lepszej okazji i powinnam natychmiast podpisać umowę najmu. Strach wyrugował zaufanie Bogu, że On dla mnie ma coś odpowiedniego. Wszystko to było kłamstwem. Dzień później znalazło się idealne mieszkanie. Mogłam co prawda odstąpić od umowy, lecz musiałam zapłacić najemcy wysokie odszkodowanie.

 Czy zdarzają się sytuacje, że to, co mówi do nas strach zgadza się z tym, czego chce Bóg? Oczywiście, że tak. Choćby w chwili, gdy nadjeżdza w naszym kierunku rozpędzony samochód i wszystko w nas krzczy: “uciekaj!” Kiedy jednak następuje rozdźwięk do nas należy wybór której inspiracji zaufamy – Bogu czy strachowi. Kto twoim zdaniem jest bardziej godny zaufania, za kim pójdziesz?

Strasz zawsze będzie nam towarzyszył; to naturalna reakcja na otaczający nas świat. Od nas jednak zależy czy będziemy na nim polegać. Im bardziej skupimy się Bogu i słuchaniu Jego głosu, tym mniej strachu w nas będzie a nasze wybory będą mądrzejsze.

* Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak radzić sobie ze strachem, przeczytaj mój wpis “Jak pokonać strach? Historia pewnej osoby”: https://bibliaidusza.com/jak-pokonac-strach/

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.