Dlaczego tylko Jezus zbawia? Czy nie wszystkie religie są po prostu różnymi drogami do tego samego Boga?

Jeśli jest coś, co Biblia stanowczo utrzymuje, z pewnością należy do tego wiara w to, że zbawienie znajduje się wyłącznie w Jezusie. Przesłanie to znajduje się zarówno w Starym jak i w Nowym Testamencie. Bóg uznaje innych bogów za fałszywych i potępia ich kult (Iz 45: 5-7) w pierwszym z Dziesięciu Przykazań nakazując oddawanie czci tylko Jemu samemu (Powt. 5:6-7). Stary Testament zapowiedział nadejście przyszłego Zbawiciela, a Jezus podał się za niego (Jana 4:25-26) określając jednocześnie siebie jako jedyną drogę do Boga (Jana 14:6). Naśladowcy Jezusa głosili, że zbawienie można znaleźć tylko w Chrystusie (Dz 4:12).

Tak rygorystyczne stanowisko Chrześcijan odbierane jest w świecie jako przejaw nietolerancji. Spróbuję ten zarzut odeprzeć. Jeśli wspinam się na wysoką górę, a mój przewodnik mówi, że istnieje tylko jedno bezpieczne przejście, czy zlekceważę tę informację uznając, że ogranicza moją wolę? Gdybym zapadła na zdrowiu, a mój lekarz twierdził, że istnieje tylko jedno lekarstwo, które może mi pomóc, czy posądziłabym go o nietolerancję? Na pewno nie. Wyłączność nie oznacza nietolerancji.

Pytanie o to, dlaczego Jezus jest jedynym Zbawicielem jest kluczowe w zrozumieniu Ewangelii. Tylko Jezus jest w stanie zburzyć przeszkodę między Bogiem a ludzkością, którą jest nasz grzech, do czego chciałabym jeszcze wrócić i wyjaśnić pełniej.

Najpierw jednak przyjrzyjmy się wspomnianej przeze mnie wyżej przeszkodzie. Dosłowne znaczenie greckiego słowa “grzech” brzmi: ”upaść obok lub w pobliżu czegoś.” Chodzi o to, że wysiłek nie osiąga celu. Jeśli będę strzelać do tarczy strzelniczej z pewnością chybię, o ile w ogóle w nią trafię! W ten sam sposób działanie grzechu sprawia, że mijamy się z prawdą i sprawiedliwością, nawet jeśli w niewielkim stopniu, i dotyczy to wszystkich. (Rz 3:10-18,23). Nie trzeba znać Biblii, aby dojść do wniosku, że nikt nie jest bez winy!

Jeśli ludzkość ma pojednać się z Bogiem, należy rozwiązać problem grzechu stojący na przeszkodzie, gdyż święty Bóg nie może spotkać się ot tak z grzesznikiem (Iz 59: 2). Czy można podejść blisko do słońca, aby je zbadać? Każdy śmiałek spaliłby się na popiół, gdyby tylko spróbował. W ten sam sposób Boża świętość nie pozwala grzesznemu człowiekowi zbliżyć się do Niego.

A gdyby ten badacz miał jakąś szczególną ochronę przed żarem słońca? Mógłby wtedy podejść tak blisko, jak to konieczne, by przeprowadzić swoje badania. W ten sam sposób Bóg ustanowił drogę dla grzesznej ludzkości, aby zbliżyć się do Niego, nie zostając spalonym przez moc Jego świętości: krzyż.

Jezus umarł, aby zapłacić karę za nasze grzechy (Jana 1:29, 1 Jana 2:2). Będąc zarówno Bogiem, jak i człowiekiem, mógł odpokutować za grzechy każdego, kto kiedykolwiek pojawi się na ziemi. Bóg nie mógłby po prostu przebaczyć ludzkości bez ustanowienia zadośćuczynienia za grzechy – to byłoby niesprawiedliwe – ale Chrystus przyszedł na ziemię, aby wziąć na siebie naszą karę. Kiedy osoba uwierzy w Jezusa, wszystkie jej grzechy zostają przebaczone, umożliwiając pojednanie z Bogiem (Kol 1: 13-14). Co więcej, Chrystus przekazuje swoją sprawiedliwość tym, który za nim idą, aby mogli stanąć przez Bogiem jako nieskalani jakimkolwiek przewinieniem (2 Kor 5:2, Fil 3:9). Wracając do uczynionego wcześniej pytania o ochronę przed palącymi promieniami świętości Boga, Jezus jest tym ochronnym parasolem, dzięki któremu możemy podejść do Boga.

Problem z wszystkimi religiami poza Chrześcijaństwem polega na tym, że nie rozwiązują one problemu grzechu. Są jak próba zbliżenia się do słońca bez zabezpieczenia przed jego palącymi promieniami. Rytuały religijne, zasady moralne, a nawet ofiary nie pomogą uporać się z grzechem (Kol 2: 21-23, Hbr 9: 9, Hbr 10: 3-4). Działając o własnych siłach nie przybliżymy się do Boga podobnie, jak nie uda nam się podejść do słońca.  

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zarejestruj się, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach. Obiecuję, że niezbyt często.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Tomasz

    Wspaniale i trafione w sedno wyjasnienie.Z Panem Bogiem i Jego Swietym Synem

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.