Jak wyraźniej ujrzeć Boga? (Efezjan 1,17-18a)

17 [Proszę w nich], aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. 18 [Niech da] wam światłe oczy serca

Dlaczego modlimy się za kogoś? Co decyduje o treści naszych modlitw? Zgodzisz się ze mną zapewne, że zazwyczaj modlimy się, gdy mamy jakąś potrzebę. Jeśli ktoś jest chory, modlimy się o uzdrowienie. Albo o pracę dla bezrobotnego. W obliczu ważnej decyzji prosimy Pana o mądrość. W tych wersetach czytamy, co motywowało Pawła do modlitwy za wierzących z Efezu. Co sprawiło, że trwał w nieustannej modlitwie?

Paweł prosi Ojca, aby dal Efezjanom “ducha mądrości i objawienia”. Zwykle greckie słowo “duch” jest używane w odniesieniu do Ducha Świętego, jednak takie znaczenie tutaj nie pasuje. Wystarczy bowiem cofnąć się tylko o kilka wersetów wcześniej, aby dowiedzieć się, że Duch Święty został im już dany. Po co modlić się o coś, co już mają? Innym znaczeniem tego słowa, które ma większy sens w tym kontekście, jest “sposób myślenia lub wpływ, który wypełnia kogoś i inspiruje jego duszę”. Innymi słowy, Paweł modli się o Efezjan, aby tak byli wypełnieni mądrością i objawieniem, że zmieni ich mentalność i pobudzi ich do konkretnego działania. Źródłem tej mądrości i objawienia jest oczywiście sam Bóg, dlatego Paweł tego im właśnie życzy. Ani Efezjanie ani nikt inny nie zdoła tego wypracować własnymi wysiłkami.

Do czego prowadzi ta mądrość i objawienie? Paweł tłumaczy, że do lepszego poznania Boga. Greckie słowo “poznanie” odnosi się do poznania w sposób “prawdziwy, dokładny, precyzyjny i kompletny”. Posiadanie właściwego obrazu Boga jest kluczem do prawidłowego duchowego zrozumienia i umocnienia wiary. Dlatego Szatan niestrudzenie walczy, aby człowiek miał zniekształcone lub błędne mniemanie o swoim Stwórcy.

Rezultatem dogłębnej znajomości Boga jest oświecenie, które pomaga nam w trojaki sposób. Ale o tym za chwilę! (Podzielę się tym w moim następnym wpisie).

Kiedy Paweł mówi o “światłych oczach serca”, odnosi się do ich potencjału poznawczego. Można to określić mianem „mentalnej wizji”. Greckie słowo “serce ” odnosi się do umysłu. Czasownik “dać światłe (serce)” oznacza “sprawić by ktoś zobaczył lub zrozumiał”. Gramatyczna konstrukcja tego czasownika wskazuje na to, że doszło już do tego oświecenia. W zasadzie Paweł mówi, że gdy Efezjanie zdobyli rzetelną wiedzę na temat Boga, wtedy są w stanie wyraźniej widzieć prawdę i lepiej ją zrozumieć. Podobnie, jak krótkowidz wyraźniej widzi w dobrze dobranych okularach my, możemy dokładniej zobaczyć rzeczywistość, gdy lepiej znamy Boga.

Podsumowując, Paweł modli się, aby Efezjanie byli tak pełni mądrości i objawienia, które pochodzi od Boga, żeby mogli go bardziej poznać, co sprawi, że wyostrzy się ich widzenie i zrozumienie duchowej rzeczywistości.

Nie jest to naturalny proces, dlatego Paweł tak mocno modli się o Efezjan.

Wie, że rozpaczliwie potrzebują mądrości, objawienie i oświecenie, które może dać tylko Bóg. My również potrzebujemy tego samego! Szatan i jego demony są mistrzami w kłamstwie i oszustwie, któremu ulegają nie tylko niewierzący ale też dzieci Boże. Nigdy nie powinniśmy przeceniać swoich naturalnych zdolności do widzenia i rozumienia duchowej prawdy. Nigdy nie powinniśmy być zadowoleni z naszej wiedzy o Bogu. W przeciwnym razie będziemy łatwymi ofiarami diabelskich manipulacji!

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.