Jak wyraźniej ujrzeć Boga? (Efezjan 1,17-18a)

17 [Proszę w nich], aby Bóg Pana naszego Jezusa Chrystusa, Ojciec chwały, dał wam ducha mądrości i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego. 18 [Niech da] wam światłe oczy serca

Dlaczego modlimy się za kogoś? Co decyduje o treści naszych modlitw? Zgodzisz się ze mną zapewne, że zazwyczaj modlimy się, gdy mamy jakąś potrzebę. Jeśli ktoś jest chory, modlimy się o uzdrowienie. Albo o pracę dla bezrobotnego. W obliczu ważnej decyzji prosimy Pana o mądrość. W tych wersetach czytamy, co motywowało Pawła do modlitwy za wierzących z Efezu. Co sprawiło, że trwał w nieustannej modlitwie?

Paweł prosi Ojca, aby dal Efezjanom „ducha mądrości i objawienia”. Zwykle greckie słowo „duch” jest używane w odniesieniu do Ducha Świętego, jednak takie znaczenie tutaj nie pasuje. Wystarczy bowiem cofnąć się tylko o kilka wersetów wcześniej, aby dowiedzieć się, że Duch Święty został im już dany. Po co modlić się o coś, co już mają? Innym znaczeniem tego słowa, które ma większy sens w tym kontekście, jest „sposób myślenia lub wpływ, który wypełnia kogoś i inspiruje jego duszę”. Innymi słowy, Paweł modli się o Efezjan, aby tak byli wypełnieni mądrością i objawieniem, że zmieni ich mentalność i pobudzi ich do konkretnego działania. Źródłem tej mądrości i objawienia jest oczywiście sam Bóg, dlatego Paweł tego im właśnie życzy. Ani Efezjanie ani nikt inny nie zdoła tego wypracować własnymi wysiłkami.

Do czego prowadzi ta mądrość i objawienie? Paweł tłumaczy, że do lepszego poznania Boga. Greckie słowo „poznanie” odnosi się do poznania w sposób „prawdziwy, dokładny, precyzyjny i kompletny”. Posiadanie właściwego obrazu Boga jest kluczem do prawidłowego duchowego zrozumienia i umocnienia wiary. Dlatego Szatan niestrudzenie walczy, aby człowiek miał zniekształcone lub błędne mniemanie o swoim Stwórcy.

Rezultatem dogłębnej znajomości Boga jest oświecenie, które pomaga nam w trojaki sposób. Ale o tym za chwilę! (Podzielę się tym w moim następnym wpisie).

Kiedy Paweł mówi o „światłych oczach serca”, odnosi się do ich potencjału poznawczego. Można to określić mianem „mentalnej wizji”. Greckie słowo „serce ” odnosi się do umysłu. Czasownik „dać światłe (serce)” oznacza „sprawić by ktoś zobaczył lub zrozumiał”. Gramatyczna konstrukcja tego czasownika wskazuje na to, że doszło już do tego oświecenia. W zasadzie Paweł mówi, że gdy Efezjanie zdobyli rzetelną wiedzę na temat Boga, wtedy są w stanie wyraźniej widzieć prawdę i lepiej ją zrozumieć. Podobnie, jak krótkowidz wyraźniej widzi w dobrze dobranych okularach my, możemy dokładniej zobaczyć rzeczywistość, gdy lepiej znamy Boga.

Podsumowując, Paweł modli się, aby Efezjanie byli tak pełni mądrości i objawienia, które pochodzi od Boga, żeby mogli go bardziej poznać, co sprawi, że wyostrzy się ich widzenie i zrozumienie duchowej rzeczywistości.

Nie jest to naturalny proces, dlatego Paweł tak mocno modli się o Efezjan.

Wie, że rozpaczliwie potrzebują mądrości, objawienie i oświecenie, które może dać tylko Bóg. My również potrzebujemy tego samego! Szatan i jego demony są mistrzami w kłamstwie i oszustwie, któremu ulegają nie tylko niewierzący ale też dzieci Boże. Nigdy nie powinniśmy przeceniać swoich naturalnych zdolności do widzenia i rozumienia duchowej prawdy. Nigdy nie powinniśmy być zadowoleni z naszej wiedzy o Bogu. W przeciwnym razie będziemy łatwymi ofiarami diabelskich manipulacji!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Nie trzeba podawać imienia, adresu mailowego lub strony, żeby dodać komentarz.

Dodaj komentarz

eighteen − 8 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.