9 przez to, że nam oznajmił tajemnicę swej woli według swego postanowienia, które przedtem w Nim powziął 10 dla dokonania pełni czasów, aby wszystko na nowo zjednoczyć w Chrystusie jako Głowie: to, co w niebiosach, i to, co na ziemi.
Pewien temat stanowi nieustanne źródło wątpliwości w relacji człowieka z Bogiem, mianowicie problem istnienia zła. Jak kochający Stwórca może pozwalać na niegodziwość i cierpienie? Odpowiedź nie znajduje się w wyżej cytowanych wersetach, ale wskazują coś istotnego, co warto zapamiętać: nadejdzie dzień, kiedy zło zostanie unicestwione i sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie!
Zwyczajowe użycie słowa “tajemnica” w starożytnej Grecji odnosiło się do wiedzy ukrytej, sekretnej, oraz dostępnej tylko wtajemniczonym. Nowy Testament zmienił znaczenie z “informacji, które się zataja” na “prawdę, którą można odkryć”. Innymi słowy, odnosi się do celów Boga, które są jawne i możliwe do zrozumienia dzięki Duchowi Świętemu. Porównam to do obrazu kochającego ojca, który przekazuje synowi tajniki swojego rzemiosła. Nie uczy go jednak wszystkiego naraz, lecz stosownie do jego możliwości zrozumienia na danym etapie rozwoju, wprowadza go coraz głębiej w tematykę. W ten sam sposób, na przestrzeni 1500 ukazywania się ludzkości na kartach Biblii, Bóg wyjawiał stopniowo coraz więcej swoich zamiarów i planów.
Ponadto warto zaznaczyć, że greckie słowo “wola” odnosi się do dążeniu, w którym ważnym bodźcem są emocje. Fraza “dobre upodobanie” oznacza “zamiar nacechowany uprzejmością, życzliwością i łaskawością”. “Innymi słowy, Paweł maluje obraz Boga, który działa pod wpływem miłości i w oparciu o to, co będzie dla nas korzystne w Jego przekonaniu. Paweł mówi dalej, że jest to oryginalny pomysł Boga. Nikt tego na nim nie wymuszał, nikt go do tego nie nakłaniał.
Co zatem Bóg postanowił i co ma to wspólnego ze złem? Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi wątpi w Bożą miłość i dobroć. Czasami ja sama miewam momenty zwątpienia. Przejdźmy do następnego wersetu, gdzie mamy pokazane jaki jest ostateczny cel Boga. Czym jest ta “tajemnica,” którą Bóg objawił?
Słowo “dokonanie” oznacza “zarządzanie,” a słowo “czas” odnosi się bardziej do “sezonów” lub “cyklów” niż do czasu w ujęciu chronologicznym. Zdarza się, że ktoś deklaruje bliski koniec świata, który jednakże nie nadchodzi, jak wiadomo – wciąż tu jesteśmy! Biblia jednak poucza nas, że koło historii toczy się naprzód nieprzerwanym rytmem w wytyczonym kierunku. Nastanie czas, kiedy “pełnia” zostanie osiągnięta. Podobnie, jak kolejna kropla dolana do pełnej szklanki przepełni ją, tak też nadejdzie moment historii, po którym nie nastąpi już kolejny dzień, rok czy pora roku. Ten moment został wyznaczony przez Boga dla Jego celów.
Co się wówczas wydarzy? Kiedy myślimy o końcu świata, zwykle mamy przed oczyma wizje apokalipsy i Armagedonu. Nie neguję tego, ale nie o to chodziło Pawłowi w jego tekście. Chodzi o coś więcej: o odnowienie.
Bóg połączy wszystko, co istnieje i podda Chrystusowi. Słowo “wszystko” nie odnosi się tylko do istot inteligentnych, ale do całej natury, czyli również do zwierząt i przyrody. Przyimek grecki “na nowo” wskazuje na przywrócenie czegoś, co było w przeszłości. Innymi słowy, Paweł twierdzi, że Bóg planuje odrestaurować cały wszechświat do stanu sprzed grzechu, który zdewastował dzieło stworzenia. Zostanie przywrócona doskonała, istniejąca przed upadkiem ludzkości, harmonia kosmosu. Wówczas nie będzie już miejsca na zło.
Możemy mieć trudności z pogodzeniem idei kochającego Boga z istnieniem zepsucia, które nas zewsząd otacza. Ważne, aby pamiętać, że ten świat na tym się nie kończy. Dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, Bóg mógł umieścić w planach odnowę wszystkich rzeczy.