Kto włada światem? (Efezjan 2,2)

w których żyliście kiedyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu.

Nie znoszę horrorów, jednak filmy, które oglądałam w swoim życiu miały jedno przesłanie: za złem stoi szatan. Horrory lubują się w roztaczaniu widoków brzydoty, terroru i niegodziwości, dlatego też ich unikam. Jednak przekazują to samo, o czym Paweł pisze w cytowanym wyżej wersecie – że diabeł ma przemożny wpływ na mieszkańców tego świata.

Rozpoczynając od poprzedniego wersetu Paweł opisuje życie wierzących w Efezie zanim zaufali Chrystusowi. Nie przebiera w słowach. Mówi bez ogródek, że byli pod władzą grzechu, który deformował wszystkie ich intencje i czyny. Przyjrzyjmy się bliżej temu wersetowi.

Pierwsze słowa “w których”, odnoszą się do grzechu i przewinień wspomnianych w pierwszym wersecie. Termin “żyć” oznacza “chodzić lub kształtować swoje zachowanie”. Paweł zasadniczo mówi, że Efezjanie organizowali swoje życie w oparciu o grzech, który przenikał każdą dziedzinę ich bytu.

Paweł wyjaśnia, co sprawiło, że tak postępowali. Słowo “według” oznacza dominację i kontrolę. Termin “sposób” w gruncie rzeczy oznacza “wiek”, ale w tym kontekście Paweł używa go w odniesieniu do całej mentalności danej epoki. Innymi słowy, mówi, że filozofie, myśli, opinie i zasady każdego wieku, a także cały zły styl postępowania „według świata”, dominuje ludzkość w taki sposób, że układa swoje życie zgodnie z systemem grzechu.

Paweł idzie dalej w swych rozważaniach i mówi o czymś a raczej o kimś, kto znacznie bardziej , niż nasze własne myśli wpływa  na nasz świat. Paweł nazywa go “władcą mocarstwa powietrza”. Łatwo odgadnąć, że on mówi o szatanie, ale dlaczego tytułuje go w tak dziwny sposób? To dlatego, że opisuje dokładnie kim jest diabeł. Greckie słowo “władca” odnosi się do “pierwszego w hierarchii, rządzącego”. Termin “mocarstwo” można również przetłumaczyć jako “władzę sędziego”. W tym kontekście mówi o demonach. Paweł wyjaśnia dalej, gdzie te  rządy są sprawowane: “powietrze”, o którym mowa odnosi się do ziemskiej atmosfery. Szatan jest przywódcą wszystkich demonicznych struktur na naszej planecie. Jego królestwo jest tam gdzie żyją ludzie.

Słowo “duch” nie odnosi się do szatana, ale raczej oznacza “sposób myślenia i działania”. Na przykład, gdy mówimy: “Oni działają w duchu współpracy i jedności”. Sposób, w jaki napisany jest tekst grecki, wskazuje, że szatan podobnie dominuje i kontroluje tego ducha, który z kolei manipuluje i rządzi tymi, którzy zbuntowali się przeciw Bogu. Słowo “bunt” oznacza bycie upartym i nieposłusznym.

Podsumowując, Paweł wyjaśnia, że nasz świat jest pod silnym wpływem i rządami szatana i jego demonów. Zaczęło się to w ogrodzie Eden, kiedy diabeł zwiódł Ewę w nieposłuszeństwo Bogu i trwa to do dziś. Piotr w swoim liście opisuje go jako ryczącego lwa szukającego kogoś, kogo by pożreć (1 P 5:8). Ci, którzy zaprzeczają istnieniu Szatana lub którzy minimalizują jego moc, stają się łatwym łupem.

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.