Co motywuje Boga? (Efezjan 2,4)

A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował,

Świat jest pełen przeciwstawień – takich jak ciemność i światło, zdrowie i choroba, miłość i nienawiść. Ten werset wskazuje na największe ze wszystkich! Skromne, małe słowo „a” (ale, lecz) rozpoczyna wspaniałą listę wymieniającą wszystko, co Bóg uczynił, aby zaradzić tragicznemu stanowi ludzkości opisanemu w poprzednich trzech wersetach.

Zanim dojdziemy do sedna działań Boga, Paweł opisuje nam Jego charakter i motywy Jego działania. Pierwszą rzeczą, o której się dowiadujemy, jest to, że Bóg jest „bogaty w miłosierdzie”. Słowo „bogaty” maluje obraz obfitego bogactwa – skarb tak obfity, że przenigdy nie uda się go wyczerpać! Słowo „miłosierdzie” oznacza „współczucie” lub „życzliwość”. Wskazuje na pragnienie okazywania przychylności i łagodzenia cierpienia. Taka jest Boże nastawienie wobec ludzkości! Jego miłosierdzie jest nielimitowane!

W oryginalnym greckim tekście używane jest słowo „z powodu”. Pokazuje nam ostateczną motywację Boga – miłość! Jest miłosierny, ponieważ nas kocha. Grecki termin „agape” odnosi się do najwyższej formy miłości, tak silnej, że jest ktoś gotów poświęcić się dla dobra ukochanej osoby.

Pomimo buntu i grzechu ludzkości, pomimo wszystkich okropności czynionych przez ludzi, Bóg jest jednak pełen miłości i miłosierdzia. Paweł daje nam wgląd w boskie serce – i widzimy postawę współczucia, dobroci, dobrej woli i ofiarnej miłości. Jak można tego nie odwzajemić?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Nie trzeba podawać imienia, adresu mailowego lub strony, żeby dodać komentarz.

Dodaj komentarz

5 × four =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.