Co motywuje Boga? (Efezjan 2,4)

A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował,

Świat jest pełen przeciwstawień – takich jak ciemność i światło, zdrowie i choroba, miłość i nienawiść. Ten werset wskazuje na największe ze wszystkich! Skromne, małe słowo „a” (ale, lecz) rozpoczyna wspaniałą listę wymieniającą wszystko, co Bóg uczynił, aby zaradzić tragicznemu stanowi ludzkości opisanemu w poprzednich trzech wersetach.

Zanim dojdziemy do sedna działań Boga, Paweł opisuje nam Jego charakter i motywy Jego działania. Pierwszą rzeczą, o której się dowiadujemy, jest to, że Bóg jest „bogaty w miłosierdzie”. Słowo „bogaty” maluje obraz obfitego bogactwa – skarb tak obfity, że przenigdy nie uda się go wyczerpać! Słowo „miłosierdzie” oznacza „współczucie” lub „życzliwość”. Wskazuje na pragnienie okazywania przychylności i łagodzenia cierpienia. Taka jest Boże nastawienie wobec ludzkości! Jego miłosierdzie jest nielimitowane!

W oryginalnym greckim tekście używane jest słowo „z powodu”. Pokazuje nam ostateczną motywację Boga – miłość! Jest miłosierny, ponieważ nas kocha. Grecki termin „agape” odnosi się do najwyższej formy miłości, tak silnej, że jest ktoś gotów poświęcić się dla dobra ukochanej osoby.

Pomimo buntu i grzechu ludzkości, pomimo wszystkich okropności czynionych przez ludzi, Bóg jest jednak pełen miłości i miłosierdzia. Paweł daje nam wgląd w boskie serce – i widzimy postawę współczucia, dobroci, dobrej woli i ofiarnej miłości. Jak można tego nie odwzajemić?

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.