Jak możemy być zbawieni? (Efezjan 2,8-9)

Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby się nikt nie chlubił.

Kiedy postanowiłam prowadzić blog, zainteresowałam się stroną techniczną tego przedsięwzięcia. Cokolwiek czytałam na ten temat, upewniało mnie, że to żaden problem i wierzyłam w to… dopóki nie spróbowałam. Szybko zdałam sobie sprawę, że to wcale tak nie jest! Zwróciłam się więc do compendium “know how” jakim jest  – YouTube. Wrzucone kapitalne wideo poradniki krok po kroku wprowadziły mnie w zagadnienie.

Paweł przez kolejne wersety zajmował się zagadnieniem zbawienia. Następnie przedstawia praktyczną stronę uczestnictwa w nim. Pokazuje nam jak możemy być zbawieni.

Pierwszym terminem, z którym należy się zapoznać jest ”łaska”. Słyszeliśmy o niej wiele razy, ale czy naprawdę wiemy co ona oznacza? To greckie pojęcie ma kilka bliskoznacznych konotacji:

  • jest przysługą, udzielaną bez oczekiwania na otrzymanie czegokolwiek w zamian i jest motywowana wyłącznie chęcią dawania.
  • uprzejmym gestem, który znacznie wykracza poza to, czego normalnie można by oczekiwać.
  • jest czymś, co daje radość lub przyjemność oraz wdzięczność, którą w rezultacie wywołuje.

Kiedy Paweł pisze „z łaski”, zasadniczo opisuje motywację i działania Boga odnośnie zbawienia. Nieco dalej w wersecie Paweł nazywa to nowe życie „darem Boga”. Nie mógł tego wyrazić bardziej klarownie: Bóg oferuje nam zbawienie jako dar oparty na swojej łasce. Prezent jest zawsze rozdawany swobodnie, bez oczekiwania na zapłatę. W przeciwnym razie nie byłby to prezent! Wyobraź sobie, że podarowałam ci książkę na urodziny, ale potem zażądałam zapłaty. Prawdopodobnie spojrzałbyś na mnie zaskoczony, a potem rzuciłbyś mi ten prezent z powrotem w twarz! Cóż to miałby być za dar?

Po wyjaśnieniu Bożej roli w tym akcie Paweł wyjaśnia następnie, w jaki sposób możemy być zbawieni. Tutaj spotykamy drugie ważne dla nas słowo „wiara”. Jego znaczenie ma kilka aspektów:

  • przekonanie, że coś jest prawdą.
  • pokładanie zaufania w tym, co uważasz za prawdziwe.

Kiedy Paweł używa wyrażenia „przez wiarę”, mówi o metodzie osiągnięcia zbawienia. Można to tłumaczyć „za pomocą wiarę”. Podczas gdy łaska odnosi się do postawy i działań Boga, wiara opisuje nasz wkład. Jedynym sposobem na otrzymanie daru, jaki oferuje Bóg, jest zaufanie Jezusowi jako Zbawicielowi.

Na prezent nie da się zasłużyć; można to tylko zaakceptować lub odrzucić. Paweł wyjaśnia to w następującym wersecie, w którym wskazuje, że nie jesteśmy zbawieni dzięki naszym dobrym uczynkom. W przeciwnym razie stając przed Bogiem moglibyśmy mieć jakieś roszczenia za nasze wysiłki. Na coś takiego nie ma jednak miejsca.

Powiedzmy, że ktoś dowiedział się o tym, że dostałam drogi samochód, podczas gdy ja rozgłaszam, że go kupiłam. Być może chciałby, abym się z tego wytłumaczyła. To samo robi Paweł w tym miejscu – przypomina Efezjanom, że nie mają oni żadnych podstaw do przechwalania się otrzymaniem zbawienia. Nie wolno im uznać, że byli wystarczająco dobrzy lub wystarczająco religijni, aby zostać zbawionymi. Mogą jedynie przyznać, że otrzymali nowe życie dzięki wierze.

Bóg wciąż ofiarowuje dar zbawienia każdemu, kto będzie tego szukał. Czy ty już je przyjąłeś?

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.