Ostateczny cel Boga (Efezjan 2,16-18)

16 I aby pojednał Boga z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zabijając w ten sposób wrogość: 17 I przyszedł głosić pokój wam, którzy byli daleko, i tym, którzy byli blisko. 18 Albowiem przez niego oboje mamy dostęp do Ojca przez jednego Ducha.

“A dlaczego?” W dzieciństwie doprowadzałem moich rodziców do szaleństwa tym pytaniem. Pewnie wszystkie dzieci tak mają. Coś w nas chce poznać przyczyny otaczającej nas rzeczywistości. W powyższych wersetach Paweł wyjaśnia ostateczny cel Boga w swoim planie wobec Żydów i pogan. Widzimy wyjaśnienie „dlaczego” w działaniach naszego Stwórcy.

Bóg chce wyjść poza zwykłe przywracanie pokoju między narodami; jego celem jest zjednoczenie ludzi ze wszystkich plemion i języków z sobą. Słowo „pojednanie” w języku greckim oznacza „przywrócić dawny stan harmonii”. Grzech zerwał związek między Bogiem a ludzkością, powodując niechęć lub wrogość do niego. Śmierć Jezusa na krzyżu otworzyła drogę do pojednania.

Dzięki Chrystusowi zarówno Żydzi, jak i poganie mogą żyć w pokoju ze swoim Stwórcą. On jest Ojcem dla obu stron. Nie muszą się już go bać w obawie, że wyleje na nich sąd i ich ukarze. Jezus zjednoczył ich w jedno ciało czyniąc jedność – kościół, który w Biblii zawsze odnosi się do ludzi, a nie do budynku czy instytucji.

Bóg idzie o krok dalej, udzielając Ducha Świętego wszystkim wierzącym w Chrystusa. Ponieważ Duch żyje w wierzącym, praktycznie otwiera go na Boga i przygotowuje do niego drogę. Koncepcja Boga żyjącego w człowieku jest trudna do ogarnięcia, ale doświadczenie tego jest niesamowite. Daje ono siłę i mądrość przekraczającą ludzkie możliwości.

Bóg chce mieć z nami relację ojciec-dziecko. Chce, abyśmy mogli podejść do niego bez strachu i nazwać go „tatusiem”. Chce iść z nami przez niebezpieczeństwa życia, prowadząc nas i chroniąc. Dzięki Jezusowi uczynił to możliwym dla wszystkich, zarówno Żydów, jak i pogan.

Czy mogę Cię na chwilę przeszkodzić?

Suskrybuj mój kanał a otrzymasz komentarze do Psalmów, które zbudują Twoją wiarę i wzmocnią Twoją nadzieję.

Przeczytaj politykę prywatności.

Facebook
Twitter
Pinterest

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.